Dużo ostatnio mówi się o certyfikatach, które to dotyczą tak naprawdę wielu narodów. Fakt istnienia takich certyfikatów, jak ISO 14001, podnieść może rangę danego przedsiębiorstwa na rynku globalnym. Również, jeżeli mówi się o polskich firmach.

Skuteczny system zarządzania

Czy istnieje możliwość stworzenia skutecznego systemu zarządzania środowiskowego? Certyfikat ISO 14001 jest tego najlepszym dowodem. Został on stworzony po to, aby każde przedsiębiorstwo bez względu na obszar działania, mogło zadbać nie tylko o swoją skuteczność komercyjną, ale także o środowisko naturalne. Jeżeli każde przedsiębiorstwo będzie postępować roztropnie w stosunku do środowiska, można mieć nadzieję, że kolejne pokolenia również będą miały szansę na to, aby cieszyć się zielonością drzew. 

Jak wdrożyć certyfikat ISO 14001?

Na pewno nie samodzielnie. Jest to certyfikat, który musi zostać przyznany przez wewnętrzne jednostki. Dlatego warto poprosić o wsparcie takie firmy, jak chociażby DJB doradztwo, które będą w stanie przeprowadzić audyt ISO 14001. To właśnie od tego rozpoczyna się tak naprawdę proces implementacji. Trzeba bowiem sprawdzić, co w firmie jest złego, co trzeba też zastąpić właściwym postępowaniem. Potrzebny jest tak naprawdę indywidualny pakiet usług, aby móc sprawdzić na jakim etapie jest dane przedsiębiorstwo.

O czym warto wiedzieć?

Chociażby o tym, że firmę czeka wiele zmian. Nawet, jeżeli komuś wydaje się, że już prowadzi działania zgodnie z obowiązującymi normami – tak wcale nie musi być. Zanim jednak rozpocznie się audyt i proces certyfikacji, na “nogi” musi zostać postawiona cała firma. Począwszy od kierowników wyższego szczebla, po szeregowych pracowników – każda z tych osób musi być świadoma tego, że czekają ją zmiany. Tylko wspólne działanie będzie w stanie zaowocować sukcesem.

Warto już wcześniej dokonać porównania obecnie panującego systemu z tym, o czym mówią normy ISO 14001. Tak, aby być świadomym tego, z czym przyjdzie się tak naprawdę zmierzyć. Nie jest powiedziane, że tylko z audytorem można wprowadzać zmiany. Pewne kroki można podejmować już samodzielnie. 

Na samym końcu warto uwzględnić opinie klientów, partnerów biznesowych, aby opowiedzieli o tym, jak wprowadzone zmiany wyglądają z ich perspektywy. Ich ocena będzie dodatkowym czynnikiem motywującym w przyszłości do tego, aby jeszcze lepiej udoskonalać nowy system zarządzania środowiskowego oparty na ISO 14001.Comments are closed.

Pin It