Remonty dróg są prowadzone na terenie Polski od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dzięki nowoczesnym sprzętom oraz technologiom prace takie jak wymiana nawierzchni na danym odcinku zajmuje nie więcej niż 2-3 dni. Warto jednak wiedzieć, że planowanie remontów to spore wyzwanie – odpowiedzialne za to osoby muszą uwzględnić nie tylko czas przeznaczony na dane prace, ale też bezpieczeństwo pracowników oraz kierujących pojazdami.

Dlaczego wykonywane są remonty dróg?

Technologia związana z tworzeniem dróg asfaltowych zmienia się z roku na rok, pozwalając na stosowanie coraz trwalszych rozwiązań. Mimo tego musimy mieć świadomość, że olbrzymia ilość dróg w Polsce wymaga remontów. Naprawy związane są przede wszystkim z dziurami – takie ubytki asfaltu powstają najczęściej po zimie. Problemem okazują się również koleiny – powstają one na drogach, którymi często poruszają się samochodu ciężarowe. Głębokie koleiny mogą powodować uszkodzenia pojazdów, jak również wypadanie z toru jazdy. Elementem wymagającym naprawy są również uskoki drogi – ma to miejsce najczęściej w terenach górskich i związane jest z osuwaniem się zbocza.

Jak planowane są remonty dróg?

Remonty dróg planowane są dzisiaj w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu utrudniać ruch kierującym – oczywiście, o ile jest to możliwe. Osoby odpowiedzialne za organizację remontu musza zadecydować, w jaki sposób poprowadzić ruch. Mogą oni wykorzystać zwężenia, ale też wykreować dodatkowy pas ruchu na pasie awaryjnym. Innym rozwiązaniem jest ruch wahadłowy, sterowany za pomocą tymczasowej sygnalizacji świetlnej lub też przez pracownika remontu.

Podstawy drogowe – niezbędne w czasie prac drogowych

By możliwe było tworzenie zwężeń czy wydzielenie pasa ruchu, konieczne jest zastosowanie słupków ostrzegawczych, znaków drogowych. Aby móc stawiać je w dowolnych miejscach, konieczne są podstawy drogowe, np. te proponowane przez markę Nicrobase.de. Nowoczesne podstawy drogowe umożliwią stawianie oznaczeń w dowolnym miejscu, pozwalając na wcześniejsze ostrzeżenie kierujących przed remontami drogowymi. Podstawy drogowe tworzone są z PCV pochodzącego z recyklingu. Tworzywo to odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne czy przypadkowe najechanie samochodu. Podstawy dostępne są w dwóch wariantach wagowych, posiadają też uniwersalne otwory montażowe.

 

 

Comments are closed.

Pin It