Schorzenia w obrębie układu kostno-stawowego dotykają nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Jedną z często spotykanych chorób u koni jest szpat, czyli zwyrodnienie stawu stępu w jednej lub obu tylnych nogach. Jak leczyć szpat u koni? Jakie czynniki wywołują chorobę? Sprawdź!

Szpat u koni – przyczyny

Szpat u koni jest zwyrodnieniem będącym konsekwencją zapalenia stawu w nodze konia. Na skutek zapalenia w obrębie stawu tworzą się narośle kostne. Zmiany mogą mieć dalsze, poważne następstwa:  deformację stawu, zrastanie się kości kończyny, uszkodzenie chrząstki stawowej i unieruchomienie stawu. Szpat może wystąpić u każdego konia, jednak najczęściej rozwija się u dorosłych i starszych zwierząt (powyżej 8 roku życia). Dokładne ustalenie przyczyn szpatu przysparza weterynarzom wielu trudności. Wśród czynników mogących wywołać chorobę wymienia się:

  • błędy żywieniowe;
  • uszkodzenia spowodowane nadmiernym wysiłkiem (zwłaszcza w młodym wieku);
  • nieprawidłowa postawa prowadząca do przeciążeń;
  • urazy mechaniczne kończyn;
  • nieodpowiednie kucie konia;
  • wrodzona, nieprawidłowa budowa.

Co ciekawe, skłonności do szpatu mogą być przekazywane genetycznie.

Jak leczy się szpat u koni?

Leczenie szpatu sprowadza się głównie do  wyleczenia stanu zapalnego i zmniejszenia odczuwanego przez zwierzę bólu. Wybór terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby, sposobu użytkowania konia i jego ogólnego stanu zdrowia. Wśród dostępnych sposobów leczenia wyróżniamy kucie ortopedyczne odciążające stawy, podawanie leków przeciwzapalnych i uśmierzających ból, iniekcyjne podawanie kwasu hialuronowego i innych środków, terapię falami uderzeniowymi i zabiegi chirurgiczne.

 

 

 

 

Comments are closed.

Pin It